20 01 2007

Çocuklar İçin - En Uzun Ağaç , Uzaydan Görülen Duvar - Buluşlar

En uzun ağaç nerededir?
Dünyanın en uzun ağaçlarından biri ABD'de ve Kanada'da yetişen Kırmızı Ağaç'tır. En uzun 112 m boylarındadır.
Mobilya yapımında kullanılan bambu ağacı, dünyanın en hızlı büyüyen bitkilerinden biridir. Ortalama uzunluğu 30 m olan Bambu ağacı, bu uzunluğa üç ayda ulaşır. Bu ağaç Hindistan Uzakdoğu ve Çin'de yetişmektedir.

Uzaydan görülebilen duvar hangisidir?
Dünyanın en uzun duvarı Çin Seddi'dir. M.Ö. 246-210 yılları arasında ülkeyi yöneten Chhin Shih Huang'ti tarafından yaptırıldı. Ana duvarın uzunluğu 3460 km'dir. Yan duvarların toplam uzunluğu ise 2860 km'yi bulur. Yüksekliği 4,5 ile 12 m arasında değişir. 16 yüzyıllar onarıldı, 1979 yılında Temmuz ayında baraj yapımı sarısında bir bölümü yıkıldı.
Uzaydan görülebilen tek yapıttır. Türk akınlarından korunmak için yapılmıştır.

 

Buluşlar nasıl yapılır?
Buluşlar birçok yolla ortaya çıkar. Kimi zaman yalnızca çalışarak,deneme yanılma yöntemiyle, özgün bir fikir, bir gerçeğe dönüştürülür. Kimi zaman da düşünceler mucidin aklına tümüyle rastlantıyla gelirler. İlginç fikirleri olan birçok mucit adayı birçok nedenlerle bu buluşlarına uygulama olanağı bulamazlar. Bunun nedeni zaman ya da para yetersizliği olabilir. Ya da, birtakım gelişmelerin sağlanabilmesi için belirli bir teknik sorunun çözülmesi gerekebilir.

106
0
0
Yorum Yaz