13 04 2010

Az bilinen atasözleri ve açıklaması

 

Allah dağına göre kar verir…

Allah Dağına Göre Kar Verir atasözünün anlamı ve açıklaması nedir?

Allah'ın herkese durumu ve özellikleri doğrultusunda yaklaştığı kabul edilir. Allah adildir de diyebiliriz. Mesala başka bir söz vardır, "Allah kimseye kaldıramayacağı yük vermez". Yani Allah herkesin durumunu göz önüne alarak bize yaklaşır denilmektedir.

.......................................

 

 

 

Cambaz ipte, balık dipte gerek.


Niteliği gereği hemen her varlık farklı bir yerde bulunur, barınır ve is yapar. Niteliğine uygun olmayan yerin şartları onu zor durumda bırakabilir. Dolayısıyla her kişi elde ettiği niteliklerin gerektirdiği bilgi, beceri ve uzmanlık sahası içinde çalışmalı; o alanın dışındaki islerden uzak durmalıdır.

 

.........................................

 

Baca eğri de olsa dumanı doğru çıkar: Yaradılışı itibariyle iyi olan kişi en kötü durumda bile olsa bu niteliğini kaybetmez.

...................................

Bal demekle ağız tatlanmaz: Güzel sözler söylemekle güzel şeyler her zaman gerçekleşmez.

 

..........................................

 

Düt demeye dudak ister: Niteliği ne olursa olsun,bir işi başarabilmek için yetenek ve imkanlar gereklidir.

 

.....................................

Irmaktan geçerken at değiştirilmez: Yapılmaya başlanan bir işte,ilk zamanlar başarı elde edilmeyebilir.işin daha başarılı yapılması için uygulanan yöntemler de değiştirilebilir. Olumsuz bir ortamda yöntem değiştirmek doğru değildir.İyi sonuçlar vermez.

....................................

 

Şer işi uzat hayra dönsün,hayır işi uzatma şerre dönmesin: Kötü olan işlerin üzerinde çalışmalı,o işi iyiye çevirmelidir.İyi olan işleri hemen sonuçlandırmak gereklidir.

 

17665
0
0
Yorum Yaz